Vajinismus


Vajinusmus,vajinanın dıştaki üçte bir kısmında bulunan kaslarda ilişkiyi engelleyecek nitelikte sürekli yada yenileyecek şekilde istem dışı spasmın olması halidir. Bu spasmlar o kadar şiddetli olabilir ki ,ilişkide bulunmak imkansız hale gelebilir yada düşük bir şiddette gerçekleşir ki bu durumda da birleşme zorkukları ve ağrılı birleşme olabilir.

Vaginusmusu bulunan kadınlar ilişkiyle ilgili değişen oranlarda fobik anksiyete taşırlar.

Jinekolojik muayene , vajinusmusun tanısı için belirleyici rol oynar. Bulgular mauyene bağlamında her zaman ortaya çıkmayabilir. Ancak ortaya çıkması durumunda tanı teyid edilir. En önemli ayrım, psikolojik nedenlere bağlı vajinusmus ile birleşik nedenlere bağlı yada tamamıyla tıbbi bir durumdan kaynaklanan vajinusmus ayrımındadır. İşte bu ayrımın tespitinde jinekolojik muayene ciddi bir öneme sahiptir.

Erkek eşin yetersiz ereksiyonundan kaynaklanan problemleri vajinusmustan ayırt etmek için hasta öyküsünün dikkatli bir şekilde alınması önemlidir. Çünkü her iki işlev bozukluğu birlikte bulunabilmektedir. Nedensel faktörlerin açık bir şekilde psikolojik olduğu olguların cinsel işlev bozukluklatın tedavi konumunda eğitimli ve deneyimli bir psikoterapistle birlikte çalışan bir kadın doğum merkezine yönlendirilmesi uygundur..Kadının ve eşinin psikosexual eğitimi her zaman tedavi programının bir unsuru olmalıdır. Tedavi programı bireyin ihtiyacına göre belirlenirken kadının cinsel değer sisteminin ve cinsel organlarına yönelik tutumlarının dikkatle değerlendirilmesi gerekir.

Genellikle evlilikte ilk gece kaygısıyla birlikte tetiklenen bu rahatsızlık artık günümüzde saklanan, utanılan bir durum olmaktan çıkmış, çözümü ve tedavisi olan hastalıklar sınıfına girmiştir.

Vajinismusu Hazırlayan Psikososyal Faktörler
Genellikle cinsellik konusunda güçlü bir olumsuz mesajlar veren ,aşırı muhafazakar bir aile ortamında yetişmiş olmak.
Daha önceden cinsel travma yaşamak
Kocanın cinsel işlevsizliği
Gebe kalmak korkusu
Cinsel yönelim konusunda belirsizliğin olması
Yaralanma yada cinsel yolla hastalık kapma korkusu gibi cinsel konularda bilgi eksikliğinden kaynaklanan faktörleri nedenler arasında sıralayabiliriz.

Ülkemizde vajinusmus vakalarının görülme sıklığı net olarakk bilinmemektedir. Fakat ülke çağında kliniklerde tedavi olmak üzere başvuran hastalarımız dikkate alındığında sayının hiçte küçümsenmeyecek boyutta olduğu tahmin edilmektedir. Hastalık süresi ne olursa olsun hastalar uygun kliniklerde tedaviye alındıklarında sonuçlar çoğunlukla yüz güldürücüdür.

Comments

Loading...

Related Articles

Hypertension in Pregnancy

Hypertension in Pregnancy Pregnancy hypertension, it is the tension over 140/90....

Bone Mineral Densitometry (BMD)

Early diagnosis of bone loss is highly important to prevent or slower the diseas...

BABY CARE - Patient Discharge Training

Dear mothers and fathers; your baby was born, whom you have been yearning for. C...

Medistcare's Process

ALL THE PROCESS WILL BE TAKEN BY THE PROFESSIONAL: BE HEALTHY, STAY HAPPY !

​GYNECOLOGY and OBSTETRICS CLINIC

The Gynecology and Obstetrics Clinic within TOBB ETU Hospital which is the newes...