Tenisçi Dirseği


Bir kolun aşırı kullanımından kaynaklanan ve ağrılı bir rahatsızlık olan tenisçi dirseği, raket sporlarıyla uğraşan kişilerde yaygın olarak görülmekle birlikte el bileği ile tekrarlayan ve zorlayıcı işler yapan bireylerde ortaya çıkabilir.

Tenisçi dirseği, dirsekte el bileği ve parmakları yukarı kaldıran adalelerin başlangıç yerindeki zedelenmeler için kullanılan bir tanımdır. Hastalığın ilk belirtisi yavaş başlayan ve gittikçe artan dirsek ağrısıdır. Gündelik hayatta eller ve dirsek sık sık kullanıldığından oluşan zedelenmenin iyileşmesi zordur ve tekrarlama olasılığı yüksektir. Tenisçi dirseği tedavisinde yöntem kişiye özel olarak belirleniyor. Basit bir rahatsızlık gibi görülse de yaşam kalitesini düşüren ve kişiyi gündelik işlerini yapmaktan alıkoyan tenisçi dirseği, ofis çalışanları ve ev hanımları arasında da yaygın olarak görülmektedir. Hastalar özellikle tokalaşırken dirseklerinde şiddetli bir ağrı olduğundan yakınmaktadırlar. Hastalığın teşhisinin ardından yangıyı azaltmak amacıyla ağrı kesici ve atel kullanımı ile germekuvvetlendirme egzersizleri gibi yöntemlere başvurulabilir. Böylelikle ağrı olan bölgedeki gerginliğin azaltılması hedeflenir. Bu metotları ile sorun çözülmediği takdirde tedavi aşamalı olarak ve hastanın özelliklerine göre planlanmalıdır. Tenisçi dirseğinin tedavisinde sıklıkla kullanılan yöntemler şunlardır:


İğne ile yağmurlama: Kortizon, içerideki yangıyı azaltıcı özelliğe sahip olduğundan diğer yöntemlerin işe yaramadığı durumlarda kullanılabilir. Bu yöntemde dirsek lokal anezteziyle uyuşturulduktan sonra ince bir iğneyle kemiğin dış zarına delikler açılır ve burada yeni bir yara oluşturularak
iyileşmeyi tetikleyen sistem harekete geçirilir.PRP uygulaması: Kas ve tendon yaralanmalarının tedavisinde son yıllarda yaygın olarak kullanılan bu uygulama, tenisçi dirseği rahatsızlığının tedavisinde de kullanılabilir. PRP uygulamasında, kandaki onarıcı olduğu düşünen hücreler (trombosit) ayrıştırılarak ağrılı bölgeye iğne ile uygulanmaktadır.Radyofrekans yöntemi ile fizik tedavi: Dirsek kenarına gönderilen dalgalar sayesinde ağrı olan bölgede kanlanma artırılarak, iyileşmenin hızlanması ve ağrının ortadan kalkması sağlanmaktadır. Tüm bu tedavi yöntemlerine rağmen şikayetleri devam eden hastalarda cerrahi yönteme başvurulmaktadır. Cerrahi yöntem olarak kamera ile eklem içinin görüntülendiği "artroskopi yöntemi" uygulanabilir. Bu yöntemle tenisçi dirseği rahatsızlığına neden olan "yangı dokusu" da denilen "granülasyon" dokusu çıkarılmaktadır. Adalenin kemiğe yapıştığı yerde yangı dokusu temizlenmekte ve iki yüzeyin birbirine tekrar yapışması için bu yüzey tazelenmektedir. Hasta böylelikle kısa sürede sağlığına kavuşup, iş ve sosyal yaşamına geri dönebilmektedir.


Comments

Loading...

Author

Orthopedics and Traumatology and 2 more

Related Articles

Medistcare's Process

ALL THE PROCESS WILL BE TAKEN BY THE PROFESSIONAL: BE HEALTHY, STAY HAPPY !

PROTECTION AGAINST SLIP AND FALL ACCIDENTS IN WINTER

Changes in weather conditions during winter months pose various risks for people...

Knee Pain

If a patient treats to the hospital with a swelling in the knee, that cares no c...

Spine surgery made by Prof. Kalic Kaya

My name is Penka Stambolieva. I`m 58 years old woman from Bulgaria. on October 2...

PLASTIC SURGERY

PLASTIC SURGERY AND RECONSTRUCTION