Diş Beyazlatma (Bleaching)


1. Dişlerimi beyazlatmalı mıyım? 2. Diş beyazlatma diş renginde iyileştirme sağlar mı? 3. Diş beyazlatma yöntemleri 4. Beyazlatıcı diş macunlarından en iyi sonuç nasıl alınır? 5. Beyazlatma işlemi hangi dişlerde en iyi sonucu verir? 6. Hangi dişler beyazlatmaya uygun değildir? 7. Beyazlayan dişlerimin rengi kalıcı mıdır? 8. Dişlerin beyazlatma için uygun olmadığı durumlarda ne yapılabilir?
Source Url: http://www.atesparlar.com/content/di%C5%9F-beyazlatma-0

1. Dişlerimi beyazlatmalı mıyım?

♦ Birçoğumuz beyaz dişleri gençlikle özdeşleştirmekte ve beyaz dişlerle yapılan bir gülüşü çekici bulmaktayız. Bu nedenle daha beyaz dişlere sahip olmak sizin isteğinizle belirlenecek bir konudur.

Beyazlatma ile dişlerdeki istenilmeyen lekeler de giderilebilir.


2. Diş beyazlatma dişin renginde iyileştirme sağlar mı?

♦ Dişlerin doğal renkleri yıllarla, dış etkenlerle koyulaşır. Klinkte veya evde yapılabilen diş beyazlatma işlemi dişlerin rengini 2 ile 10 ton açarak, tatmin edici bir beyazlatma ve güzel bir gülüş elde edilmesine yardımcı olur.

♦ Beyazlatıcı etkili olan diş macunlarının içeriğindeki aşındırıcı maddeler düzenli kullanılıdığında, diş minesinin yüzeyinde yer alan dış kaynaklı olarak tanımlanan lekelerin giderilmesinde etkilidir. Gerektiğinde bu macunların beyazlatma işlemi ile birliikte kullanılabilir.

♦ Dişin kendisine ait doğal koyuluğu veya içsel etkenler nedeniyle daha sarı veya gri tonlarda olması beyazlatma işlemi uygulanarak daha açık bir tona dönüştürülebilir.

♦ Beyazlatma işlemi mutlaka profsyonel kontrol altında uygulanmalıdır.


3.Diş Beyazlatma Yöntemleri:

Beyazlatma işlemi iki şekilde uygulanır:

Ofis Bleaching (klinikte uygulanan beyazlama işlemi):

Klinikte yaklaşık 1 saatlik bir uygulama ile gerçekleştirilen beyazlatma işlemidir. Bu işlemde hekim beyazlatıcı jeli dişlerin üzerine uygular sonrasında da bu jeli aktive eden ışık kaynağını diş yüzeylerine yaklaştırarak beyazlatma işlemini gerçekleştirir. Bu uygulama 1 seans yapılabileceği gibi dişin tonunun daha fazla açılması istendiği durumlarda seans sayıları artabilir.

Uygulama sırasında:

Dişetleriniz özel bir bariyer maddesi ile korunur.

Beyazlatma jeli dişlerinizin üzerine belirli bir kalınlıkta uygulanır.

15’şer dakikalık 3 uygulamada LED ışığı diş yüzeyindeki jeli aktive ederek beyazlatma işlemini gerçekleştirir.


♦ Evde Bleaching (evde uygulanan beyazlama işlemi):

Evde beyazlatmada kişiden alınan basit bir ölçü ile kişiye özel bir plak hazırlanır. Kişi bu plakların içine carbamid peroksit esaslı jelleri koyarak, plağı dişlerinin üzerine takar. Ortalama 5-7 gün içinde istenen beyazlatma sağlanır (dişin rengine göre bu süre uzayabilir ya da kısalabilir). Bu plakları kişi günde 1 saatten az olmamak üzere 3-4 saat takması gerekmektedir (bu süre dişin rengine ve uygulanacak jele göre hekim tarafından belirlenmelidir).

Beyazlatıcı diş macunlarıBeyazlatıcı diş macunlarının kullanımı günümüzde oldukça popüler hale gelmiştir ve piyasaya beyaz dişlere sahip olmayı sağlayan ana unsur olarak sunulmaktadırlar. Diş beyazlatmanın en pratik yolu olarak görünmektedirler.

Beyazlatıcı diş macunları ile beyazlatma işlemi günlük iki kez dişleri fırçalamanın bir parçası haline gelir, ekstra çaba gerektirmez.

Beyazlatıcı diş macunları dişlerin rengini ağartabilmelerinin yanı sıra dişhekimi tarafından beyazlatılmış dişlerin renginin korunmasına da yardımcı olur.

Ancak diş macunları ile diş beyazlatılması yavaş işleyen bir süreçtir.

Birçok beyazlatıcı diş macunu ağartma özelliklerine ek olarak sıradan yüzey lekelerini gidermekte de etkilidir. Bu diş macunlarının çoğu, yüzey lekelerini gidermeyi etkinleştirmek için silica gibi aşındırıcı madde içerirler.

Diş macunu üreticilerinin birçoğu; kahve, çay, kırmızı şarap, boya maddesi kullanılmış gıdalar ve tütün tüketimi nedeniyle oluşmuş yüzey lekelerini giderdiklerini öne sürerken, diğerleri de lekeleri giderdiklerini ve dişleri beyazlattıklarını belirtmektedir.


4. Beyazlatıcı diş macunlarından en iyi sonuç nasıl alınır?

♦ Beyazlatıcı diş macunlarını kullanırken daha etkin sonuç alabilmek için aşağıda belirtilen önerilerimizi uygulayabilirsiniz. Aklınızda tutmanız gereken üç ilke olmalıdır:

  • Diş macununu kullanırken ağzınızda ne kadar az miktarda tükürük olur ise diş macununun ihtivası o kadar yoğun ve etkisi de o kadar fazla olur.
  • Diş macununun dişlere uzun süreli uygulayınız, böylece dişlerdeki beyazlık ta artacaktır.
  • Diş macununu ne kadar sık kullanırsanız sonuç ta o kadar iyi olacaktır.

♦ Yapılması gerekenler:

  • Diş fırçasının tüm fırça kısmına diş macununu sürünüz.
  • Yutkunarak ağzınızdaki tükürük miktarını azaltınız.
  • Ön dişlerinizin dış yüzeylerinin tükürükten arındırılmış olması için dişlerinizi yumuşak bir bez yardımıyla kurulayınız. Böylece dişlerin diş macununun içeriğinde ye alan beyazlatıcı maddeler ile doğrudan temas etmesi sağlanmış olur.
  • Öncelikle ön dişleri ardından diğer dişleri fırçalayınız.
  • Diş macununuzu tükürmeden önce ağzınızda bir dakika kadar tutunuz.
  • Yukarıda anlatılan şekilde dişlerinizi günde en az üç kez fırçalayınız. Bu uygulama, beyazlatıcı diş macunlarından en iyi sonucu almanızı sağlayacaktır.
  • Dişhekiminiz de size beyazlatıcı bir diş macunu önerebilir.
LFXPA9.png

5. Beyazlatma işlemi hangi dişlerde en iyi sonucu verir?

♦ Yaşa bağlı olarak koyulaşmış dişler

♦ Kısmen rengi değişmiş dişler

♦ Tetrasiklin ile sadece hafif miktarda lekelenmiş dişler

Dişlerde renklenme 2 çeşittir:

1. İç renklenme: Dişin içine işlemiş ve fırçalama ile çıkmayan renklenmelerdir. Dişlerin oluşumları esnasında meydana gelen yapısal bozukluklar da (ilaçlara bağlı olabilir ya da flor alınımına bağlı) bu grubua girer. Beyazlatma işlemi bu tip renklenmelerde oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.

2. Dış renklenme: Diş yüzeyine bazı gıdalardan, sigara, çay, kahve gibi boyayıcı ajanlardan yapışan renklenmelerdir. Bu tip renklenmelerin çoğu genel diştaşı temizliği ve parlatma işlemleri ile giderilir.

Farklı renklenmeler farklı tedaviler gerektirir. Bu nedenle ne tip bit uygulma yapılması gerektiğine diş hekiminiz ile birlikte karar vermeniz en doğrusudur.


6. Hangi dişler beyazlatmaya uygun değildir?

♦ Dolgu yapılmış ön dişler, kuron yapılmış dişler beyazlatma için uygun değildir. Herhangi bir beyazlatma sistemi kuron ve dolguların rengini ağartamaz.

♦ Çok ileri derecedeki antibiyotik kullanımı, tetrasiklin lekelerinde elde edilen sonuç çoğu zaman kişileri tatmin etmeyebilir.

♦ Kanal tedavisi uygulanmış dişler genellikle içten renk değiştirir. Bu nedenle içten beyazlatma işlemi de uygulanmalıdır.


7. Beyazlayan dişlerimin rengi kalıcı mıdır?


♦ Beyazlatma işlemleri ile alınan netice uzun sürelidir (2-3yıl). Ancak bu sürenin uzunluğunu veya kısa olmasını bellirleyen esas unsurlar alışkanlıklarımızdır. Başta yoğun sigara kullanımı olmak üzere çay, kahve, kola gibi renkli gıdaların sık tüketilmesi elde edilen beyazlığın geri dönüşümünü hızlandırabilir. Ancak dişlerinizin rengindeki geri dönüşüm birebir eski renklerine kadar geri dönmez.

♦ Beyazlatılmış dişler düzenli fırçalama, diş ipi kullanımı ve beyazlatıcı diş macunlarının kullanımı ile beyazlığını koruyabilir.

♦ Temizleme ve parlatma için dişhekiminizi altı ayda bir ziyaret etmelisiniz.

♦ Dişlerinizin beyazlığı bu önlemler ile korunamadığı takdirde biraz daha beyazlatma işlemi uygulanabilir.


8. Dişlerin beyazlatma için uygun olmadığı durumlarda:

♦ Ağartma işleminin başarılı olmayacağı diş renklerinin düzeltilmesinde porselen lamine veneerler olmak üzere porselen kron uygulamaları en iyi yöntemdir.

♦ Protetik uygulamalar estetik görünümlü, kalıcı ve sağlamdır, renkleri zaman içinde değişmez.

Comments

Loading...

Related Articles

AESTHETIC GINGIVAL ARRANGEMENTS

What is tartar? Even if you take great care of your teeth at home, you still ha...

LASER TREATMENT OF DERMATOLOGICAL DISASES

Many skin diseases and aesthetic laser therapy is effective today.

MEDISTCARE

WHO WE ARE ?

Teeth Whitening (Dental Bleaching)

Every person has a specific color of their teeth just as they have skin or eye c...

Dental Implants

Any kind of artificial substance which is planted into the human body is called ...