Deterjan ve Sabunlardaki Zehirli Madde


Triclosan'ın çok sayıda antibakteriyel etkileri olduğundan birçok el dezenfektanlarına ve deterjanlara eklenmektedir.Yakın zamanda yapılan çalışmalar bu maddenin karaciğer kanserini tetiklediğini göstermiştir.Bu yüzden birçok hastane çalışanı risk altındadır.

1972 yılında marketlere girip, hastanelerde el dezenfektan solusyonu olarak kullanılmaya başlanan triclosan zararlı etkılerı ortaya cıkmasından dolayı 1998'e kadar kullanıldı. Buna rağmen son yirmi yıldır günlük kullanılan birçok üründe artan bi şekilde yer aldı. Triclosan kozmetikte,diş macunlarında,ev temizleyicilerde, deterjanlarda ve mutfak ürünlerinde fazlaca bulunmaktadır. Bu sentetik madde gönüllü deneklerin kanında, idrarında ve hatta anne sütünde saptanmıştır.

Yüz temizleyicilerinde ki Triclosan'ın insan burnunda ki patojenik bakterilerin artması için bir yol oluşturduğu düşünülmektedir. Cerrahi vakalarında ve zayıf immun sistemde bu enfeksiyon oranının arttırmaktadır. Laboratuvar deneylerinde triclosan meme kanser hücrelerinin büyümesini tetiklemektedir (1). Hayvan deneylerinde de triclosan kas ve hormon sisteminin fonksiyonuna etki ettiği görülmüştür.

Yakın zamanda fareler üzerinde yapılan bir çalışmada uzun süreli temas sonrasında triclosanın karaciğere zarar verdiği ve sonrasında karaciğer kanserinin ortaya çıkmasını hızlandırdığını göstermiştir. Triclosan'ın karaciğere nasıl etki ettiğini göstermek için araştırmacılar genç fareleri 8 ay boyunca triclosan içeren gıda ile kontrol hayvanları ise aynı fakat triclosansız diyet ile beslemişler. Araştırmacılar fareleri incelediğinde triclosanlı diyet ile beslenen fareler anormal büyüklermiş. Hücresel seviyede bakıldığında karaciğer hücrelerinin bölünmesini hızlandıran genlerin aktif olduğunu saptamışlar. Bunun da sonuçta karaciğer fibrozisi ile sonuçlandığını yazmışlar.

8on7ox.jpg

Bunu insanoğluna çevirdiğimizde deneyde ki triclosanın benzer dozlarının kg başına 0,05mg olması gerekir. Bu da triclosanın yüzde 0,3 'ünü kapsayan diş macununun bir gramı ile ilişkilidir. Bu yüzden bu hayvan sonuçları direk insanoğluna çevrilemez fakat uzun süreli çalışmalar konuya daha açıklık getirecektir. Suya karışan triclosan, meti-triclosan'a dönüşmekte ve bunun da yarılanma süreci daha uzun olarak göze çarpmaktadır. Alman Toplum Risk Belirleme Ensitüsü tarafından yapılan araştırmalarda metil-triclosan maddesinin çevre sularından canlılara aktarıldığı tespit edilmiştir. ABD'deki çevre mühendislerinin verilerine göre de Amerikan nehirlerinde saptanan 7 kritik maddeden birisi metil-triclosandir.

Her ne kadar insan vücudu içerisinde triclosan çabuk yıkılıyorsa da, Arizona State Üniversitesinde yapılan bir araştırmada anneden fetüse geçtiğini kanıtlanmıştır. Hamile kadınların idrarında tespit edildiği gibi, aynı zamanda %50 kordon kanında da saptanmıştır (4).

Doktorlar ve Hemşireler risk altında

Hastane ortamında sağlık çalışanları günlük hayatlarında triclosan ile oldukça sık kontakt halindedirler. Bir bilimsel çalışmaya göre, %0,3 lük triclosan içeren desenfeksiyon solüsyonları ile ellerini yıkayan sağlık personeli ile, normal sabun kullananlarınkine göre idrarlarında kat kat fazla triclosan tespit edilmiştir.

Triclosan 2012 den beri Avrupada besinlere karışma potansiyeli saptanan alanlarda yasaklanmıştır. Alman-Çek bilim adamları çevre için, Avrupadaki en problemli 6 maddeden biri olarak ilan etmişlerdir. Gerek Alman Risk Belirleme Ensitütüsü (BfR), gerekse American FDA (Federal Drug Administration) triclosan'ın riskleri hakkında tekrar tekrar bildirimlerde bulunmuşlardır

Kaynaklar :

1) Progression of Breast Cancer Cells Was Enhanced by Endocrine-Disrupting Chemicals, Triclosan and Octylphenol, via an Estrogen Receptor-Dependent Signaling Pathway in Cellular and Mouse Xenograft Models. Chem. Res. Toxicol., 2014, 27 (5), pp 834–842 (http://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/tx5000156)

2) Triclosan impairs excitation–contraction coupling and Ca2+dynamics in striated muscle. PNAS August 28, 2012 ; 109 : 35 ; 14158-14163 (http://www.pnas.org/content/109/35/14158.long)

3) Short-term in vivo exposure to the water contaminant triclosan: Evidence for disruption of thyroxine. Environmental Toxicology and Pharmacology, Volume 24, Issue 2 ;Sept 2007, Pages 194–197 (http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1382668907000683)

4) Pregnant women and fetuses exposed to antibacterial compounds face potential health risks. American Chemical Society, August 2014 (http://www.acs.org/content/acs/en/pressroom/newsreleases/2014/august/pregnant-women-and-fetuses-exposed-to-antibacterial-compounds-face-potential-health-risks.html)

5) Metabolization of the Bacteriostatic Agent Triclosan in Edible Plants and its Consequences for Plant Uptake Assessment. Environmental Science & Tech 2012, 46 (19) pp 10797-10804 (http://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/es3028378)


Comments

Loading...

Author

Orthopedics and Traumatology and 40 more

Author's Posts

Keeping Lungs Alive Outside the Body

New method keeps lungs alive outside the body for a longer time than before. Sou...

read more...

Genetic Engineering and Diseases – Gene Drive & Malaria

We have the choice to attack one of our oldest enemies with genetic engineering....

read more...

The Antibiotic Apocalypse Explained

What is the Antibiotic Apocalypse? What is it all about? And how dangerous is it...

read more...

Science: It works (Medical Science Edition)

We’re making tremendous progress in medical science and technology.

read more...

Wyeth Factor IX & Recombinant DNA technology - 3D medical animation

3d medical animation show Wyeth Factor IX & Recombinant DNA technology. ...

read more...

Related Articles

Tomotherapy: Personalized Radiation Treatment

TOMOTHERAPY - THE MOST EFFICIENT WAY FOR FIGHTING CANCER!

Obesity Surgery

Obesity is considered as one of the most important health problems of developed ...

BRAIN AND NERVE SURGERY (NEUROCHIRURGIA)

A well-equipped hospital and multidisciplinary team specializing in the treatmen...

CARDIOVASCULAR SURGERY

All Surgeries for your Health...

Breast Cancer Is Not the End of Your Life

Breast cancer is a problem that needs to be paid attention to in our region as w...