Dequarvain Hastalığı


​Ön koldan başparmağa uzanan uzun abduktor ve kısa ekstansor kasların tendonları el bileğinde 1.dorsal kompartman olarak adlandırılan kılıfın içinden geçtikten sonra başparmağa ulaşır. Bu kompartman içinde tendonların normalden farklı yüklere maruz kalmaları sonucu ki bu durum genellikle elin çarpık ve zorlu kullanımı sonucu oluşur, tendon kılıfları kalınlaşır.

Ön koldan başparmağa uzanan uzun abduktor ve kısa ekstansor kasların tendonları el bileğinde 1. dorsal kompartman olarak adlandırılan kılıfın içinden geçtikten sonra başparmağa ulaşır. Bu kompartman içinde tendonların normalden farklı yüklere maruz kalmaları sonucu ki bu durum genellikle elin çarpık ve zorlu kullanımı sonucu oluşur, tendon kılıfları kalınlaşır.

Başparmak ve bilek hareketleri kısıtlı ve ağrılı hale gelir. Kompartman çatısı da zamanla kalınlaşır ve üzerine basmakla aşırı hassasiyet gösterir. Başparmağı tam bükme testi (Finkelstein) genellikle pozitiftir.

Bu rahatsızlığın tedavisinde öncelikle başparmak ve el bileğinin hareketlerini kısıtlayan bir atel uygulanarak tendon çevresindeki enflamasyonun azalması beklenir. Hekimin yaklaşımına göre gerekirse tedaviye fizik tedavi ajanları, non-steroid ilaçlar eklenebilir.Tedavinin hızlanması için tendon kılıfı içine steroid enjeksiyonu yapılabilir.

Uzun süren tedaviye cevap vermeyen veya iyileşip tekrar ortaya çıkan durumlarda tendon kılıflarının gevşetilmesi cerrahi işlem olarak önerilir.


Comments

Loading...

Author

Orthopedics and Traumatology and 2 more

Related Articles

Spine surgery made by Prof. Kalic Kaya

My name is Penka Stambolieva. I`m 58 years old woman from Bulgaria. on October 2...

PLASTIC SURGERY

PLASTIC SURGERY AND RECONSTRUCTION

Medistcare's Process

ALL THE PROCESS WILL BE TAKEN BY THE PROFESSIONAL: BE HEALTHY, STAY HAPPY !

Liv Hospital Introduction Video

Liv Hospital develops with the satisfaction of the patients and aims to pioneer ...

Orthopedics and Traumatology Prof. Dr. We asked Sercan Akpınar for you.

Orthopedic knowledge, which is based on the very essences, consisting of the Gre...